Державна підсумкова атестація (ДПА) протягом багатьох років залишається важливим етапом у шкільному освітньому процесі. Щоправда, останнім часом іспит регулярно скасовується через реформування освітньої системи, тож школярі та їхні батьки часто запитують: «Чи варто витрачати час і зусилля на підготовку до екзамену, який може й не відбутися?».
Якщо ви хочете коротку відповідь, то однозначно варто. Якщо ви шукаєте пояснення, у цій статті ми розглянемо, чому ДПА підготовка має сенс незалежно від того, чи проводитиметься сам іспит.
Чому ДПА залишається важливим компонентом освіти дітей?
Як ми вже зазначили, ДПА протягом кількох років скасовується. Зараз розробляється оновлений формат іспиту, який буде повністю відповідати реформованій шкільній програмі. Планується також оновлення формату завдань і поступове розширення переліку предметів для атестації. Саме тому найближчим часом підсумкова атестація буде проводитися лише в тестовому форматі.
Однак тимчасове скасування не означає, що державна підсумкова атестація втратила значення. Це комплексна система оцінювання знань, які учень здобув під час певного етапу шкільного навчання (4, 9 та 11 класів). У цьому й полягає основне значення ДПА, це не якийсь відірваний від реальності іспит. Навпаки, він демонструє, наскільки ефективно учень засвоїв потрібні для подальшого життя знання та навички.
Навіщо потрібна підготовка за програмою ДПА?
Якісне та докладне вивчення основних предметів ДПА (українська та іноземна мови, історія України, математика) — це далеко не лише про саму атестацію, адже, як ми вже зазначили, вона може й не проводитися в найближчу пару років. Така підготовка може сприяти дитині в інших аспектах:
- Підвищення загального рівня знань. Підготовка до ДПА може бути аналогом занять із репетитором, але більш системним і довершеним. Додаткове навчання поглибить знання дитини та дасть можливість покращити шкільну успішність.
- Міцна база для НМТ / ЗНО. Цей іспит (від якого залежить вступ дитини до університету) також базується повністю на шкільній програмі. Саме тому, готуючись за програмою ДПА, дитина автоматично здобуває надзвичайно важливі знання, які гарантують вищий бал на мультипредметному тесті.
- Важливі вміння. Про це мало говорять, але якісна підготовка до серйозного іспиту дає не лише знання з предметів, а й важливі навички:
- дисципліна та організованість;
- стресостійкість;
- уміння працювати з різними джерелами інформації;
- тайм-менеджмент;
- системне навчання.
- Мотивація. Якісна підготовка = результат, а результат = бажання й далі вчитись і розвиватися.
Коротко кажучи, підготовка до ДПА може бути максимально корисною, якщо правильно її побудувати. І саме тому зараз на курсах ДПА навчається (попри постійне скасування іспиту) рекордна кількість школярів!
Якісна система навчання — запорука міцних знань
Звісно, структурувати власне навчання учень може й самостійно. Проте якщо ви вирішили, що дитині потрібна допомога в навчанні, складно знайти щось ефективніше, ніж якісні курси підготовки. Якими вони мають бути? Опишемо найважливіші складники.
- Кваліфіковані викладачі, що можуть доступно пояснити навіть найскладніший матеріал;
- розроблена до найменших деталей система занять;
- зручний формат (зараз дедалі більше дітей надають перевагу навчанню онлайн);
- індивідуальний підхід і підтримка викладача;
- фокус на інноваційні технології, практику та мотивацію дитини.
Усім цим критеріям точно відповідає найбільша в Україні дистанційна школа «Оптіма», у якій уже десять років школярі здобувають освіту та готуються (надзвичайно успішно) до іспитів ДПА / НМТ. Але пам’ятайте, що найважливіший критерій вибору курсів — це щира зацікавленість і мотивація вашої дитини!